جستجو . ورود به وبگاه    ۱۴۰۰/۵/۹  
 
 


ارسال و داوري اينترنتي طرح ها


فهرست مطالب:

مقدمه
امکانات عمومي
نماي کلي سايت
تنظيمات و امکانات پيشنهادي
ثبت نام در سايت صندوق
ورود به سايت
ارسال طرح پژوهشي:
- مشاهده کارنامه پژوهشي
- ارسال يک طرح جديد
- تکميل فرم
- ارسال طرح
- جوابگويي به تقاضاي تکميل اطلاعات
- جوابگويي به پرسش هاي کارگروه تخصصي
- جوابگويي به پرسش هاي داوران
- اعلام نتيجه نهايي

مقدمه

وبگاه صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران کشور اين امکان را مهيا ساخته است تا کليه مراحل پيشنهاد طرح هاي پژوهشي، اعم از ارسال، تکميل اطلاعات و فرآيند داوري طرح ها به صورت الکترونيکي و از طريق اينترنت قابل انجام باشد. اين وبگاه همچنين کارگروه هاي صندوق را قادر ساخته است مستقل از مکان جغرافيايي نسبت به انتخاب داوران اقدام نمايند.

در روش سنتي بخش زيادي از ارتباط بين مجريان، داوران، ناظران و صندوق با استفاده از پست انجام ميشده است که اين امر باعث اتلاف زمان گرانبهايي در مراحل مختلف ارزيابي طرح براي انتقال اطلاعات و اسناد بوده است. اين مراحل عبارتند از ارسال و دريافت طرح، درخواست تکميل اطلاعات از مجري، ارسال طرح براي داوران، دريافت نتيجه داوري، ارسال پرسش هاي داور براي مجري، دريافت جواب مجري و ارسال آنها براي داوران و غيره. بدين ترتيب وابسته به بهره وري پست، ممکن است بين چند هفته تا چندين ماه براي ارتباطات بين صندوق، مجري و داوران صرف شود که علاوه بر تحميل هزينه هاي جانبي، کاهش دقت امور و اتلاف وقت، به تازگي پروژه هاي پژوهشي پيشنهادي نيز لطمه ميزند.

براي حل اين مشکل سعي شده است از رسانه اينترنت که هم اکنون از ضريب دسترس پذيري خوبي در بين قشر پژوهشگر کشور برخوردار شده است سود برده شود. با استفاده از خدمات عمومي پست الکترونيک و پيامک با محوريت وبگاه در بستر اينترنت براي ايجاد شبکه اي مطمئن بين پژوهشگران، داوران، ناظران و صندوق استفاده شده است. بدين ترتيب فرمهاي پيشنهاد طرح (به هر دو زبان فارسي و انگليسي) به صورت ديجيتالي درآمده و از طريق وبگاه در اختيار پژوهشگران قرار گرفته اند. براي استفاده از امکان ارسال اينترنتي طرحها پژوهشگران در سايت ثبت نام مي کنند و به آنها کلمه عبور اختصاص داده مي شود. با اين کلمه عبور، پژوهشگر مي تواند اقدام به ارسال طرح پژوهشي نمايد و در بازديد هاي بعدي وضعيت طرح ارسالي خود را مشاهده نمايد و يا به پرسش هاي داوران در رابطه با طرح پاسخ دهد. کليه رويدادهاي مرتبط با طرح ها به صورت نيمه خودکار با پست الکترونيک براي پژوهشگر ارسال ميشوند. به علاوه اين رويداد ها، بلادرنگ با پيامک نيز به اطلاع پژوهشگر ميرسند.

از طرف ديگر صندوق توانسته است به طرق مشابه ارتباط خود با داوران طرحها را نيز به طور کامل اينترنتي نمايد. به اين ترتيب صندوق قادر شده است بدون محدوديتي مستقل از محل جغرافيايي فرد از ايران و اقصي نقاط جهان نسبت به انتخاب داور اقدام نمايد.

اين دفترچه با هدف راهنمايي پژوهشگران براي استفاده از امکانات سايت ايجاد شده است. در ادامه امکانات عمومي سايت و روش ارسال طرح به همراه مثال توضيح داده خواهند شد.

 

امکانات عمومي

قبل از توضيح امکانات خاص سايت، برخي امکانات عمومي پر کاربرد در سايت به اختصار توضيح داده ميشوند.

١- نماي کلي سايت

صفحات سايت صندوق به ٤ بخش تقسيم شده اند که در شکل زير با شماره هاي قرمز مشخص شده اند:

بخش (١) منو هاي اصلي سايت را نشان ميدهد. نوار (٢) نام کاربر فعلي و امکان ورود و خروج به سايت را مهيا ميکند. قسمت (٣) منو هاي فعال صفحه جاري و نوار (٤) تسهيلات نمايشي صفحه را نشان ميدهد را نشان ميدهند.

در نوار (٤) شمايل (Icon) زير وجود دارند:


٢- تنظيمات و امکانات پيشنهادي

  • مرورگر: لطفاً براي مشاهده اين سايت از مرورگر Internet Explorer (IE) استفاده نماييد. در غير اين صورت ممکن است در نحوه نمايش محتويات و يا هنگام انجام برخي عمليات با عدم سازگاري هايي مواجه گرديد.
  • درجه تفکيک: درجه تفکيک (Screen Resolution) مناسب براي مشاهده وبگاه صندوق ٧٦٨x١٠٢٤ و بالاتر ميباشد.
  • قلم ها: طراحي وبگاه صندوق به گونه ايي است که قلم هاي (Fonts) مورد نياز براي نمايش متون به صورت خودکار از سايت به رايانه شما منتقل شده و بعد از بستن سايت خود به خود پاک ميشوند. البته اين گزينه تنها براي افرادي قابل دسترس است که از مرورگر Internet Explorer نسخه هاي ٤ و بالاتر استفاده ميکنند. ساير مرورگر ها مانند Netscape Navigator ،Opera و Firefox اين ويژگي را پشتيباني نميکنند. بنابراين براي ديدن صحيح اين سايت با اين مرورگر ها کاربر نياز به نصب فونت هاي مربوطه در رايانه خود دارد (در صورتي که قبلا نصب نشده باشند). براي داونلود قلم ها در همه صفحات از منو هاي سمت راست گزينه دريافت فونت ها را انتخاب نماييد.

ثبت نام در سايت صندوق

براي استفاده از امکانات سايت، لازم است پژوهشگران براي اولين بار در سايت ثبت نام کنند (Register). براي اين کار در هر صفحه که هستيد روي پيوند ورود به سايت در سمت چپ صفحه زير منو هاي اصلي و در صفحه ظاهر شده گزينه ثبت نام را انتخاب نماييد:

در صفحه ظاهر شده اطلاعات فردي را وارد نماييد:

در پر نمودن فيلد هاي آدرس پست الکترونيک و شماره همراه  دقت نماييد زيرا عملاً همه مکاتبات صندوق با شما از طريق همين دو رسانه انجام ميشود. بدين ترتيب که نامه نگاري ها با پست الکترونيک انجام ميشود و هر گاه نامه اي براي شما ارسال ميگردد اين موضوع با پيامک (SMS) نيز به اطلاع شما ميرسد.


ورود به سايت

بعد از ثبت نام در سايت شما ميتوانيد با آدرس پست الکترونيک و کلمه عبور خود وارد سايت شويد (Login) و اقدام به ارسال پيشنهاد طرح، ايده پژوهشي و يا يافته علمي نماييد.

جهت ورود به سايت در هر صفحه که باشيد ميتوانيد روي پيوند ورود به سايت در سمت چپ صفحه زير منو هاي اصلي کليک نماييد و سپس اطلاعات خود را وارد نماييد.


ارسال طرح پژوهشي

١- مشاهده کارنامه پژوهشي

کارنامه پژوهشي ليست تمام طرح هاي الکترونيکي ارسالي شما به صندوق و وضعيت آنها را نگهداري ميکند.جهت مشاهده کارنامه پژوهشي روي گزينه ارسال طرح در منوي اصلي بالاي صفحه کليک نماييد. منوي سمت راست صفحه امکانات در دسترس شما را نشان خواهد داد:

انتخاب گزينه وضعيت طرح هاي ارسالي من، کارنامه طرح هاي پژوهشي شما را تاکنون نشان ميدهد:

٢- ارسال يک طرح جديد

جهت ارسال يک طرح پژوهشي جديد گزينه ارسال طرح را در منوي اصلي بالاي صفحه کليک و سپس از منوي سمت راست صفحه روي پيشنهاد يک طرح جديد را انتخاب نماييد:

٣- تکميل فرم

شما امکان تکميل و ارسال انواع مختلف طرح ها را داريد. اين طرح ها عبارتند از:

  • پژوهشي
  • تجاري سازي
  • ثبت اختراع در خارج کشور
  • ارجاعي از بنياد ملي نخبگان

لطفا قبل از شروع به نکات زير توجه فرماييد:

  • در انتخاب شاخه تخصصي طرح دقت فرماييد. در صورتيکه شاخه اشتباه انتخاب شود لازم خواهد بود که طرح مجددا در شاخه صحيح تکميل و ارسال گردد.
  • در هنگام تکميل فرم اينترنتي نبايد بيش از يک صفحه از وبگاه صندوق در آن واحد باز باشد. در غير اينصورت ممکن است اطلاعات صفحه اي که در حال پر کردن آن هستيد از بين برود.

٤- ارسال طرح

براي ارسال نهايي طرح خود، بايد در صفحه آخر دکمه «ارسال طرح» را بفشاريد. در غير اينصورت طرح شما بررسي نخواهد شد!

بعد از ارسال طرح اين طرح به کارنامه طرح هاي پژوهشي شما اضافه ميگردد. بعد از اين تمام رويداد هاي مرتبط با طرح ارسالي از طريق پست الکترونيک شما و نيز با پيامک به اطلاع شما خواهد رسيد و از شما درخواست خواهد شد براي ويرايش و تکميل برخي اطلاعات و يا جوابگويي به پرسش هاي کارگروه تخصصي و يا داوران به کارنامه طرح هاي پژوهشي سرکشي نماييد.

 

٥- جوابگويي به تقاضاي تکميل اطلاعات

بعد از ارسال طرح،  کارشناس مربوطه در صندوق کليه فيلد هاي اطلاعاتي طرح شما را بررسي مينمايد و در صورتيکه طرح ناقص باشد اين نکته از طريق پست الکترونيک و پيامک (با سامانه خودکار) به اطلاع شما ميرسد. در نامه الکترونيک مربوطه از شما درخواست ميشود تا با مراجعه به سايت موارد خواسته شده را در طرح خود بگنجانيد. ناقص بودن طرح در اين مرحله در کارنامه پژوهشي شما با شمايل  مشخص ميگردد:

براي مشاهده موارد نقص روي شمايل   کليک نماييد:

بعد از مشاهده نقايص طرح با کليک شمايل  طرح براي ويرايش باز خواهد شد. بعد از ويرايش طرح لازم است تا دوباره آنرا در صفحه ١٧ فرم (صفحه ١٦ در فرم انگليسي) مانند بار اول ارسال نماييد. پس از ارسال طرح، وضعيت آن در کارنامه پژوهشي به حالت نرمال برميگردد:


 

٦- جوابگويي به پرسش هاي کارگروه تخصصي

طرح بعد از بررسي در کارگروه تخصصي در مرحله قبل از داوري ممکن است نياز به تکميل اطلاعات داشته باشد. در اين صورت مشابه قبل اين موضوع با پست الکترونيک و پيامک به اطلاع شما ميرسد. براي جوابگويي به پرسش هاي مطرح شده به کارنامه پژوهشي خود در وبگاه صندوق مراجعه نماييد:

براي مشاهده پرسش هاي کارگروه تخصصي روي شمايل   کليک نموده و در محل تعبيه شده پاسخ خود را وارد نماييد:


 

٧- جوابگويي به پرسش هاي داوران

در مرحله داوري، داوران طرح شما ممکن است نياز به تکميل اطلاعات داشته باشند و يا پرسش هايي را مطرح نمايند. در اين حالت نيز با پست الکترونيک و پيامک به اطلاع شما ميرسد و در کارنامه پژوهشي شما در وبگاه نيز منعکس ميگردد:

براي مشاهده ليست پرسش هاي داوران روي شمايل   کليک نماييد:

براي نمايش پرسش هر داور روي شمايل  کليک نماييد و در مکان تعبيه شده پاسخ خود را وارد نمايد:

به همين ترتيب به همه پرسش ها پاسخ دهيد.

توجه: دقت نماييد که پرسش هاي داوران بلافاصله پس از دريافت به اطلاع شما ميرسد. لذا ممکن است لازم باشد که شما براي جوابگويي به درخواست هاي جديد باز هم به سايت مراجعه کنيد. در هر صورت، رسيدن يک پرسش جديد با پست الکترونيک به اطلاع شما خواهد رسيد.

 

٨- اعلام نتيجه نهايي

پس از داوري طرح شما براي تصميم گيري به کارگروه تخصصي مربوطه و سپس به کميته تخصصي ميرود. نتيجه نهايي در سايت منعکس ميشود:

در اين حالت در ستون وضعيت يکي از شمايل زير ظاهر ميشود:

طرح تصويب شده است.
طرح در اولويت صندوق قرار نگرفته است.
طرح براي ارجاع به نهادي ديگر انتخاب شده است.

دلايل تصميم گيري و جزئيات ادامه کار با پست معمولي و تلفن به اطلاع شما خواهد رسيد.

 
  ارسال طرح
پيشنهاد يک طرح جديد
طرح هاي ارسالي من
 
  ابزارهاي مشاهده
راهنمايي
دريافت فونت ها
تغيير رنگ هاي سايت
نسخه قابل چاپ اين صفحه
 
© تمام حقوق براي صندوق محفوظ است | صفحه اول | چاپ صفحه
آخرين بهنگام سازي اين صفحه: ۱۳۹۴/۱/۲۰ - ۱۸:۲۳