جستجو . ورود به وبگاه    ۱۴۰۰/۴/۳  
 
 

کتابخانه ديجيتال
گزارشات حاصل از طرح هاي پژوهشي خاتمه يافته


مشخصات گزارش:

۸۹۰۰۳۱۵۹ شماره طرح:
بهينه سازيهاي آگاه به نوسان پروسه ساخت در تراشه هاي چندپردازنده اي عنوان طرح:
مازيار گودرزي مجري:
فني و مهندسي شاخه:
۹۰/۱۱/۱۲ تاريخ تصويب طرح:
۹۱/۸/۶ تاريخ پايان طرح:
۹۱/۸/۶ تاريخ انتشار:
توجه: براي دريافت اصل گزارشات لطفا از طريق با صندوق تماس حاصل نماييد. دانلود فايل گزارش:

چکيده:

پيشرو بودن در زمينه ادوات ميكروالكترونيك بعنوان يكي از اهداف پژوهشي مهم صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران ذكر شده است. با رسيدن فرآيندهاي ساخت ادوات ميكروالكترونيك به ابعاد نانومتري، مشكلات جديدي پيش روي اين صنعت قرار گرفته است كه نيازمند روشهاي نويني براي مرتفع ساختن آنها و بهينه سازي مي باشند. اين طرح پژوهشي به مساله «نوسان در فرآيند ساخت» مي پردازد و هدف آن بهبود Yield و درنتيجه كاهش هزينه و مصرف انرژي سيستمهاي ميكروالكترونيك بصورت چند پردازنده روي تراشه (MPSoC) است.

با نزديك شدن به ابعاد اتمي و نانومتري، نوسانات در فرايند ساخت نيمه‌هاديها (Process Variation) به يكي از بزرگترين مشكلات فراروي اين صنعت براي مجتمع‌سازي هرچه بيشتر تبديل شده است. برخي از دلايل اصلي اين نوسانات نزديك شدن به ابعاد اتمي، نياز به ايجاد نقشهايي كوچكتر از طول موج اشعه‌هاي مورد استفاده براي حك آنها در پروسه ساخت، و تغييرات آماري در تعداد اتمهاي Dopant در كانال ترانزيستور هستند كه ماهيتي فيزيكي دارند و عليرغم تلاش مهندسان به نظر مي‌رسد رفع كامل آنها مقدور نيست. درنتيجه لازم است راهكارهايي در سطوح مختلف طراحي ارائه شود كه اثر اين نوسانات را در بهينه‌سازيهاي موردنظر درنظر گرفته و دخالت دهد.

در يك تراشه چندپردازنده اي (MPSoC: Multiprocessor System-on-Chip) نوسانات پيش‌گفته خود را بصورت تغييرات آماري در بسامد كاري پردازنده‌ها، ميزان مصرف توان نشتي (Leakage Power) آنها، سرعت و توان نشتي حافظه‌ي نهان و ديگر حافظه‌هاي مشابه، و گاه حتي سرعت عملكرد شبكه‌هاي ارتباطي روي تراشه نشان مي‌دهند. در نتيجه برخلاف گذشته، مدت زمان اجراي يك عمليات خاص و ثابت در پردازنده بصورت يك عدد مشخص نخواهد بود و بسته به ميزان نوساني كه آن پردازنده متحمل شده است، فركانس كاري آن عوض شده و درنتيجه مدت زمان فوق بصورت آماري تغيير خواهد كرد.

دراين پروژه، بجاي روشهاي سنتي قطعي (deterministic)، از روشهاي آماري (Statistical) براي تحليل مدت زمان اجراي وظايف و مصرف توان پردازنده‌ها استفاده خواهد شد و الگوريتمهاي جديدي براي بهينه سازيهايي نظير تخصيص و زمان‌بندي وظايف، انتخاب نوع و تعداد پردازنده ها، انتخاب شبكه ارتباطي بين آنها، اندازه ولتاژ بدنه، اندازه حافظه نهان و نظاير آن در يك MPSoC با در نظر گرفتن بازده توان (Power Yield) و بازده كارآيي (Performance Yield) ارائه خواهد شد. سپس با طراحي و انجام آزمايشها روي محكهاي شناخته شده در اين زمينه (نظير مجموعه محكهاي e3s) برتري الگوريتمهاي ارائه شده در بهينه‌سازي پارامترهاي فوق درمقايسه با روشهاي سنتي اثبات شده و اندازه گيري مي‌گردد.


 
  جستجو در کتابخانه ديجيتال
نام مجري (نويسندگان):
عنوان گزارش:
چکيده و متن:
راهنماي جستجو
 
  ابزارهاي مشاهده
راهنمايي
دريافت فونت ها
تغيير رنگ هاي سايت
نسخه قابل چاپ اين صفحه
 
© تمام حقوق براي صندوق محفوظ است | صفحه اول | چاپ صفحه
آخرين بهنگام سازي اين صفحه: ۱۳۹۳/۱۱/۱ - ۱۶:۵۱