جستجو . ورود به وبگاه    ۱۴۰۰/۵/۵  
 
 

کتابخانه ديجيتال
گزارشات حاصل از طرح هاي پژوهشي خاتمه يافته


مشخصات گزارش:

۸۶۰۲۳/۰۹ شماره طرح:
طراحي و ساخت كاتاليزورهاي هتروژن جديد بر پايه جامدات معدني نانوساختار و كاربرد آن‌ها در برخي تبديلات شيميايي عنوان طرح:
بابك كريمي مجري:
علوم و علوم زيستي شاخه:
۸۸/۲/۳ تاريخ تصويب طرح:
۹۰/۱۰/۳۰ تاريخ پايان طرح:
۹۱/۲/۲۴ تاريخ انتشار:
توجه: براي دريافت اصل گزارشات لطفا از طريق با صندوق تماس حاصل نماييد. دانلود فايل گزارش:

چکيده:

در بخش اول اين تحقيق مطالعه‌اي بر روي استفاده از كاتاليزور تثبيت شده بر پايه نانوذرات طلا بر روي سطح سزيم كربنات در واكنش‌هاي اكسيداسيون هوازي الكل‌ها مورد بررسي قرار گرفته است. اين كاتاليزور بعنوان سيستم كاتاليزوري بسيار ساده براي انجام اين تبديلات در دماي محيط و در فشار محيطي گاز اكسيژن با قابليت بازيافت معرفي شده است.

در بخش دوم مطالعه شكل‌گزيني پنج نوع نانورآكتور سولفونيك اسيدي بر مبناي سيليكاي مزومتخلخل SBA-15 و MCM-41 در فرايند شيميايي استركر مورد بررسي قرار گرفته است. اين مطالعات نشان مي‌دهد كه سايز كانال‌ها به همراه چربي دوستي آن‌ها تاثير بسزايي در بهبود فرايند استركر مي‌گذارد. اين يافته جالب ما را قادر خواهد ساخت تا در آينده از اين مفهوم جديد جهت طراحي و ساخت نانو رآكتورهاي جديد براي فرايندهاي متعدد شيميايي بهره‌گيري نمائيم.

در قسمت سوم درخصوص يافته بسيار جديد در گروه در بكارگيري پليمر معدني- آلي نانو ساختار وجامد جديدي كه به طور تناوبي از فلز پالاديم و ليگاندهاي آلي تشكيل شده، به عنوان نسل جديدي از نانو رآكتورهاي خود تثبيت شده در واكنش‌هاي سوزوكي بحث شده است. در اين مطالعات مشخص شد كه قرار گرفتن فلز پالاديم در بدنه اصلي پليمر علاوه بر افزايش پايداري, سبب افزايش فعاليت كاتاليزور نسبت به حالت همگن نيز گشته و حضور ليگاندهاي قوي كاربني مانع از تشكيل نانوذرات پالاديم مي گردد.اين كاتاليزورها توانائي بازيافت قابل ملاحظه اي را از خود نشان ميدهد.

در قسمت چهارم اين گزارش براي اولين بار سنتز و شناسايي تركيبات نانوساختارهاي ارزشمند اورگانوسيليكاهاي مزوحفره منظم (PMOs) با كالبد مايعات‌يوني بررسي شده‌اند. ضمن معرفي واكنش سوزوكي، تعدادي از سيستم‌هاي كاتاليزوري همگن و ناهمگن پالاديم كه در حضور مايعات‌يوني در اين واكنش استفاده شده-اند، آورده شده است. در ادامه از طريق تثبيت نمك پالاديم استات بر روي نانوساختار PMO-IL، يك كاتاليزور مؤثر و قابل بازيافت (Pd@PMO-IL) براي انجام واكنش سوزوكي در حلال آب تهيه و مورد شناسايي قرار گرفته است. در اين مطالعه، واكنش جفت شدن سوزوكي انواع مواد اوليه يدو-، برمو- و كلروآريل‌ها با آريل‌بورونيك اسيد‌هاي مختلف در حضور مقدار كاتاليزوري از نانوساختار Pd@PMO-IL و تحت شرايط ملايم بررسي شده است. علاوه بر اين، مطالعات مربوط به بازيافت و شناخت ماهيت واقعي كاتاليزور در محيط عمل نيز صورت گرفته است.


 
  جستجو در کتابخانه ديجيتال
نام مجري (نويسندگان):
عنوان گزارش:
چکيده و متن:
راهنماي جستجو
 
  ابزارهاي مشاهده
راهنمايي
دريافت فونت ها
تغيير رنگ هاي سايت
نسخه قابل چاپ اين صفحه
 
© تمام حقوق براي صندوق محفوظ است | صفحه اول | چاپ صفحه
آخرين بهنگام سازي اين صفحه: ۱۳۹۳/۱۱/۱ - ۱۶:۵۱