جستجو . ورود به وبگاه    ۱۴۰۰/۷/۱  
 
 

  معرفي و عملکرد صندوق  

"صندوق اعتقاد دارد حمايت از پژوهشگران به صور مختلف از جمله در جهت تجاري سازي نتايج کارهاي پژوهشي آنها، کرسي هاي پژوهشي، ثبت اختراعات و غيره نه تنها به روند توسعه علمي و استقلال و خودکفايي کشور کمک ميکند بلکه ظرفيتهاي علمي ايجاد شده زمينه مساعدي را براي جلوگيري از فرار مغزها فراهم کرده و شايد هم به نوعي به بازگشت نخبگان کشور به ميهن اسلامي کمک مي نمايد."


لطفا فايل بهنگام گزارش عملکرد صندوق در قالب فايل PDF را از اينجا دريافت داريد.

فهرست مطالب:

مشاهده همه صفحات با هم


سايت صندوق و حرکت به سمت دولت الکترونيک

صندوق همگام با سياستهاي اعلام شده در جهت نيل به تحقق دولت الکترونيک وبگاه خود را در زمستان ۸۳ راه اندازي کرد. تلاش شده است به نحو صحيح و عملي از قابليت هاي بالاي اينترنت براي ايجاد يک پل ارتباطي سريع بين صندوق و کاربرانش (پژوهشگران و فناوران، داوران و ناظران طرح ها، اعضاي کارگروه هاي تخصصي و کارشناسان خود صندوق) سود برده شود.

نکته قابل توجه در مورد نحوه الکترونيکي نمودن فرآيند ها از طريق وبگاه صندوق آن است که ۱۰۰ درصد مراحل بررسي طرح ها از ابتدا تا انتها به صورت اينترنتي انجام مي شود و مراحل دستي و کاغذي کامل حذف شده اند. بدين ترتيب پژوهشگر يا فناور مي تواند کليه مراحل ارسال و بررسي طرح خود را الکترونيکي انجام دهد و تنها در مواقع لزوم (امضاي تفاهم نامه، دريافت چک و غيره) مراجعه حضوري به صندوق داشته باشد.

جريان داده بررسي طرح هاي پژوهشي
تراکنش هاي الکترونيکي انجام شده روي طرح بعد از دريافت طرح

اطلاع رساني:

در بعد اطلاع رساني پژوهشگران ميتوانند اطلاعات مورد نياز را به صورت روزآمد از وبگاه صندوق دريافت دارند:

 • معرفي صندوق و گزارش بروز فعاليت ها و خدمات
 • فرم هاي دريافت تسهيلات (فرم پيشنهاد طرح پژوهشي، ثبت اختراع، تجاري سازي نتايج پژوهش)
 • آيين نامه ها، نشريه خبري، و اخبار داخلي و پژوهشي
 • معرفي ساير سازمانهاي ارائه دهنده تسهيلات به پژوهشگران و فناوران

فرم هاي الکترونيکي:

علاوه بر اطلاع رساني، وبگاه به عنوان درگاه خدمات الکترونيک صندوق عمل مينمايد. اين خدمات عبارتند از:

 • تکميل و ارسال اينترنتي انواع طرح ها (پژوهشي، تجاري سازي، ثبت اختراع، ارجاعي از بنياد ملي نخبگان و غيره)
 • ثبت اينترنتي ايده هاي پژوهشي
 • داوري اينترنتي انواع طرح ها
 • نظارت الکترونيک طرح هاي پژوهشي
 • طرح تکريم ارباب رجوع (شکايات، پيشنهادات و انتقادات)

پژوهشگران ميتوانند در هر ساعت از شبانه روز با مراجعه به سايت نسبت به تکميل و ارسال فرم پيشنهاد طرح يا ايده پژوهشي اقدام نمايند. در طول مراحل ارزيابي نيز پژوهشگر به صورت بلادرنگ با استفاده از پست الکترونيک و پيامک (SMS) از وضعيت طرح و ايده خود آگاه ميشود.

تاکنون تعداد ۴۶۲۷ طرح و ۲۵۹۶ ايده از طريق اين سامانه براي صندوق ارسال شده اند. وبگاه صندوق در تعامل با پژوهشگران و فناوران تاکنون ۲۰۳۴۰۴ نامه الکترونيک و ۱۷۶۰۸۴ پيامک ارسال نموده است.

داوري و نظارت الکترونيک:

صندوق توانسته است ارتباط خود با داوران و ناظران طرح ها را نيز کاملا اينترنتي نمايد تا بدون محدوديتي صرفنظر از محل جغرافيايي فرد، از ايران و اقصي نقاط جهان قابل دسترس باشند. ارتباط بين صندوق و داوران نيز با استفاده از پست الکترونيک و پيام کوتاه صورت ميپذيرد. طرح ها با پست الکترونيک براي داوران ارسال و از طريق پيام کوتاه نيز به اطلاع ايشان ميرسد. داوران با مراجعه به وبگاه صندوق ميتوانند نتايج داوري را ارسال نمايند. هنگامي که حق الزحمه داوري به حساب داوران و ناظران ريخته ميشود اطلاع رساني در اين مورد نيز توسط وبگاه به صورت خودکار با پست الکترونيک و پيامک انجام مي شود.

با استفاده از اين سامانه تاکنون تعداد ۱۱۷۸۷ داوري و ۱۹۰۱ نظارت به صورت الکترونيکي به انجام رسيده است.

از آنجايي که بستر هاي ارتباطي مانند اينترنت هنوز کاملا قابل اطمينان نيستند و شبکه هاي رايانه اي گاهي دچار قطعي ميشوند، در کنار اين سامانه هاي الکترونيکي روش هاي نيمه خودکار پشتيبان نيز تدارک ديده شده اند. به عنوان مثال اگر داور نتواند نتيجه داوري طرح را از طريق وبگاه ارسال نمايد و در عوض آن را دورنگار کند، کارشناس صندوق ميتواند نتيجه کاغذي را بعد از اسکن نمودن وارد سامانه نمايد. بدين ترتيب فرايند از آن نقطه به بعد مجددا به صورت الکترونيکي ادامه پيدا مي کند.

اولويت بندي الکترونيک:

براي افزايش بهره وري و جلوگيري از اتلاف وقت اين امکان براي اعضاي کارگروه هاي تخصصي صندوق فراهم آمده است تا بتوانند برخي از وظايف خود را از راه دور از طريق وبگاه به انجام رسانند که عبارتند از:

 • داوري وضعيت ايده ها
 • اولويت دهي به طرح هاي ورودي صندوق

تاکنون ۲۴۰۶ طرح توسط اين سامانه اولويت بندي و تعداد ۶۰۱ ايده پژوهشي نيز داوري شده اند.

بانک هاي داده:

يکي از محاسن الکترونيکي نمودن فرآيند ها توليد بانک هاي داده جانبي در حين استفاده از سامانه هاي الکترونيکي مي باشد. اين بانک ها به نوبه خود بسيار ارزشمند هستند و مجددا کيفيت فرآيند هاي الکترونيک را افزايش مي دهند (بازخورد اطلاعات). برخي از بانک هاي داده توليد شده به صورت خودکار و نيمه خودکار در صندوق عبارتند از:

کتابخانه ديجيتال طرح ها:

اطلاعات جامع گزارشات طرح هاي خاتمه يافته صندوق در اين بانک وارد ميشود. قابليت جستجو روي گزارشات کمک ميکند تا پژوهشگران بتوانند طرح مورد نظر در زمينه تحقيقاتي مورد علاقه را بيابند و از نتايج طرح استفاده نموده و يا احيانا از موازي کاري و تکرار پرهيز نمايند. کتابخانه ديجيتال صندوق که از طريق صفحه اول وبگاه در دسترس عموم قرار دارد. در اين بانک در حال حاضر ۱۹۸ گزارش وجود دارد.

بانک داده داوري:

اين بانک اطلاعات جامعي از داوران مورد استفاده براي ارزيابي طرح هاي صندوق دارد. قابليت جستجو در اين بانک به کارشناسان داخلي صندوق کمک ميکند داوران مرتبط با موضع طرح ها را بيابند. بعلاوه داوران توسط خود کارشناسان به شاخه موضوعي تقسيم بندي شده اند. اين بانک هم اکنون بيش از شش هزار داور دارد که اين تعداد ۴۰۲۹ محقق در عمل براي داوري الکترونيک طرح ها استفاده شده اند.

بانک داده پژوهشگران و فناوران:

اين بانک اطلاعات پژوهشگران و فناوراني که در وبگاه صندوق ثبت نام کرده اند (۲۳۰۰۴ مورد) را در خود جاي داده است.

لطفا براي مشاهده جزئيات آمار مربوط به وبگاه صندوق به فايل بروشور 3.42 مگابايت مراجعه فرماييد.

فهرست مطالب

 
  درباره صندوق
معرفي صندوق
ارکان صندوق
رسالت صندوق:
کمک به اجراي طرح هاي پژوهشي
   کارگروه هاي پژوهشي
تجاري سازي نتايج پژوهشي
ثبت اختراعات در سطح جهاني
کرسي هاي پژوهشي
زير ساخت هاي پژوهشي
ديگر فعاليت هاي حمايتي
خدمات الکترونيک
خبرنامه داخلي صندوق
جستجو در وبگاه
 
  آيين نامه ها
سياستهاي اصولي و خط مشي
آيين نامه اجرايي
آيين نامه ارائه تسهيلات
آيين نامه نظارت بر طرح ها
آئين نامه کرسي پژوهشي
آيين نامه تجاري سازي
آيين نامه ثبت اختراعات
 
  فرم ها و دستورالعمل ها
راهنماي تکميل فرم پيشنهاد طرح
دستورالعمل تهيه گزارش
فرم هاي مکمل
 
  ابزارهاي مشاهده
راهنمايي
دريافت فونت ها
تغيير رنگ هاي سايت
نسخه قابل چاپ اين صفحه
 
© تمام حقوق براي صندوق محفوظ است | صفحه اول | چاپ صفحه
آخرين بهنگام سازي اين صفحه: ۱۳۹۳/۱۱/۱ - ۱۶:۵۰